Konkurs na Teatr Muzyczny w Poznaniu

Atrakcyjność jest wpisana w duszę teatru muzycznego, a architektura Teatru służy, by reżyserowi, aktorom, instytucji, dać możliwości, a odbiorcom właściwe tło jak najintensywniejszego przeżycia. Projekt poszukuje odpowiedzi na dwóch płaszczyznach: obecności w przestrzeni miasta i tworzenia tła widowiska.

Położenie Teatru przy ul. Św. Marcin, tuż obok dzielnicy cesarskiej i jednocześnie w krajobrazowym kontekście terenu kolejowego z jego zabytkową zabudową, wymaga wyrazistej obecności. Dynamiczna bryła podąża za geometryczną typologią form i dachów zabudowy historycznej, dla której „nieskrywana” sznurownia stanowi klasyczną dominantę – znak.

Surowe wnętrze sali i foyer poddaje się łatwo scenograficznej adaptacji, chłonąc nastrój inscenizowanego wydarzenia. Geometria widowni zbliża widza i aktora oraz daje warunki dla wspólnotowego przeżycia, a wnętrze foyer, dzielone „pryzmatycznie” przeszklonymi, pogrążonymi dziedzińcami, tworzy w percepcji widza nakładające się transparentne plany z obecnymi w nich obrazami życia. Widoki kierowane skośnie, ku górze (na wieżę Zamku Cesarskiego, na wejście do Akademii Muzycznej, na zieloną dolinę traktu kolejowego) zapewniają wnętrzu jednocześnie otwartość i izolację od nadmiernego zgiełku i bezpośredniego obrazu ulicy.

Rok2019
Konkurs na Teatr Muzyczny w Poznaniu Konkurs na Teatr Muzyczny w Poznaniu Konkurs na Teatr Muzyczny w Poznaniu Konkurs na Teatr Muzyczny w Poznaniu