Prezentujemy projekt rzeźbiarski, który powraca do Ambasady RP w Berlinie

Z przyjemnością publikujemy projekt rzeźbiarski, który powraca do Ambasady RP w Berlinie. Załączamy również komentarz autorstwa Achima i Helgrady Kühn – spadkobierców autora projektu, Fritza Kühna:

„Berliński rzeźbiarz i projektant metalu Fritz Kühn (1910-1967):

Lindenblattwand (w wolnym tłumaczeniu „Ściana z liści lipy”) dla budynku Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej, ulica "Unter den Linden", Berlin.

Od wielu stuleci projektowanie wejść było zadaniem powierzanym rzemieślnikom, artystom kowalstwa (kunstschmied). Do dzisiaj bezpieczeństwo kościołów, pałaców, budynków kulturalnych i publicznych stanowi - obok współczesnego wzornictwa – istotne kryterium. W ciągu zaledwie trzydziestu lat rzeźbiarz i projektant metalu Fritz Kühn stworzył dzieło życia, które nie ma sobie równych pod względem bogactwa i różnorodności.

W latach 1940-1967 Fritz Kühn był zaangażowany w 93 projekty kształtowania bram oraz portali wewnętrznych i zewnętrznych w znaczących budynkach.

Zaprojektowana w 1966 roku strukturalna „ściana” ze zintegrowanymi drzwiami i bramą składa się z 224 wytrawionych i barwionych aluminiowych dysków w formie stylizowanych liści lipy.

Daleka od jakiegokolwiek naturalizmu "Lindenblattwand" nawiązuje do nazwy słynnej ulicy Unter den Linden (ulica pod lipami). Artyście można przypisać subtelne poczucie humoru. Zachęca uważnego widza do chwili refleksji. Każdy arkusz jest indywidualnie zaprojektowany - na jednym z nich można znaleźć berlińskiego wróbla.

Fritz Kühn mógł tutaj zrealizować swój artystyczny potencjał: jako architekt, jako projektant i jako rzeźbiarz.

Jesteśmy wdzięczni architektom JEMS Architekci za utorowanie drogi do zapewnienia "Lindenblattwand" atrakcyjnej lokalizacji w nowym budynku Ambasady.

Chcielibyśmy również podziękować Inwestorowi za umożliwienie renowacji, dzięki której dzieło Fritza Kühna może ponownie zabłysnąć swoim pierwotnym pięknem.”

Atelier Achim Kühn

www.metalart.de

Projekt rzeźbiarski, który powrócił do nowego budynku Ambasady RP w Berlinie.

Ze zbiorów Atelier Achim Kühn.

1. Autor szkiców: Achim Kühn, syn Fritza Kühna.

2. Achim Kühn (syn twórcy) przyszedł na spotkanie omówić sposób montażu rzeźby z własnym mockupem.

2024-01-10