Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

Rozbudowa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przy Wybrzeżu Kościuszkowskim zakładała stworzenie ram przestrzennych dla życia kulturalnego i społecznego na Powiślu, nawiązując do idei formy otwartej Oskara Hansena.

Czteropiętrowy budynek będący rozbudową istniejącego budynku, mieszczącego Wydział Konserwacji i Rzeźby, uzupełnia lukę w pierzei ulicy. Istotnym założeniem projektu było połączenie budynku z otoczeniem oraz przenikanie się starej i nowej architektury. Od strony Wybrzeża Kościuszkowskiego elewacja zachowuje podziały i rytm sąsiednich budynków. Z zewnątrz przeszklona tafla okien odbija drzewa, rosnące po drugiej stronie ulicy, od wewnątrz otwiera widok na bulwary. Nowy budynek łączy się z zabytkowym gmachem na każdym poziomie, a pomiędzy nimi powstał dziedziniec, o funkcjach ekspozycyjnych. Z jednej strony zamknięty jest przeszkloną fasadą nowego skrzydła, z drugiej odrestaurowaną ścianą starego gmachu.

LokalizacjaWarsaw
Rok2014
Powierzchnia15 800 m2
KlientAkademia Sztuk Pięknych
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie