Poszukiwaliśmy formy sprzyjającej powstawaniu domowej bezpiecznej atmosfery. Jedną z inspiracji były budowane przez dzieci (i nas w dzieciństwie...) konstrukcje z krzeseł, poduszek, koców - namioty, bunkry, kryjówki. Ta potrzeba schronienia się we własnej, przytulnej przestrzeni była powodem objęcia całego "przedszkolnego miasteczka" jednym wielkim dachem z bezpiecznie nisko sprowadzonym okapem, dopasowanym do dziecięcej skali. Ściany są mniej istotne – to dach wyznacza granice dziecięcego świata – otoczenie miejscami wnika do środka.
Bryła przedszkola powinna być lapidarna, archetypiczna, łatwa do zapamiętania (i narysowania) dla przedszkolaka, dopiero wnętrze może zaskakiwać, zachęcać do eksploracji i pobudzać wyobraźnię. Budynek przedszkola ma być tłem i wygodnym opakowaniem dla prowadzonych w nim zajęć – wszelkie dziwne i kolorowe formy powinny być efektem zabaw i wyobraźni przedszkolaków.
Forma budynku stanowi rozwój naszych idei projektowych: rozłożysty, lekki dach opiera się na przestrzennej strukturze utworzonej z masywnego trzonu zwieńczonego kominami, parawanowych ścian zewnętrznych i siatki zbudowanej z drewnianych belek.
Budynek nie przypomina zabawki, a jego forma jest wynikiem konsekwentnego stosowania określonych reguł – kontynuacji lokalnych tradycji i podporządkowaniu naturze – a nie odgórnie wymyślonej stylistyki, dzięki czemu jest ona ponadczasowa i ma wartość edukacyjną.
Rok | 2022 |