Obiekt położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie eleganckiego zespołu mieszkaniowego zrealizowanego w latach 40-tych XX w. wg projektu Bohdana Pniewskiego. Drugim ważnym elementem kontekstu otoczenia jest położony po przeciwnej stronie ul. Polnej gmach drukarni „Kuriera Warszawskiego” (obecnie „Życia Warszawy”) wzniesiony w latach międzywojennych w duchu modernistycznym, charakterystycznym dla jego autorów – architektów Goldberga i Rutkowskiego. Wysoki narożny budynek między ul. Polną i Marszałkowską – „warszawski Flatiron Building” to kolejny charakterystyczny element najbliższego sąsiedztwa.
Elewacja od strony ulicy Polnej wykonana z piaskowca i tynku miała w założeniu autorów pozostawać w harmonii z podziałami, tektoniką i kolorystyką tak zabudowy mieszkaniowej, jak i budynku drukarni. Równocześnie wysoka i smukła prostopadłościenna bryła, tworzy spójną kompozycję z charakterystyczną architekturą kamienicy przy ulicy Marszałkowskiej 1, która na początku XX w. była najwyższym budynkiem w Warszawie.
Południowo-zachodnia fasada budynku, zamykająca w dalekich widokach perspektywę ul. Puławskiej, została ukształtowana odmiennie - w oparciu o tarasy i loggie, co nadaje jej, wraz z pięciokondygnacyjnym skrzydłem prostopadłym do ulicy, zdecydowanie mieszkaniowy charakter.
Rok | 2005 | |
Klient | Spółdzielnia Energetyka |